Pirmokų tėvams: adaptacinis periodas mokykloje

• Paskelbta: 2022-09-12

Pirma klasė – tai naujas etapas visai šeimai. Šis etapas suteikia džiugių akimirkų ir patyrimų, tačiau kartu kartais gali kelti ir nerimą – yra žinoma, kad pirmą kartą vaiką į mokyklą leidžiantys tėvai nerimauja stipriau nei tą darantys ne pirmą kartą. Taigi, nerimauti natūralu, o su laiku šis nerimas ir sumažėja, tad ką svarbu žinoti norint, kad adaptacinis periodas praeitų kuo sklandžiau?

• Teigiamas tėvų nusiteikimas mokyklos atžvilgiu padės vaikui sudaryti pozityvesnį požiūrį į mokslą ir mokymąsi – vaiko gąsdinimas mokykla ar mokslo svarbos nuvertinimas gali prisidėti prie atgrasaus požiūrio į mokyklą.
  • Svarbu pasitikėti vaiko gebėjimais, mokymosi tempu – labai nerimaujant dėl to, kaip pasiseks mokykloje, lengva baimes perduoti ir pačiam vaikui.
  • Pradėti didinti vaiko atsakomybę už save – tai padės auginti vaiko pasitikėjimą savimi, o kartu ir savarankiškumą, kuris labai reikalingas tiek mokykloje, tiek už jos ribų.
  • Adaptacijos periodas skirtingiems vaikams gali užtrukti skirtingą laiko tarpą – vieniems ilgiau, kitiems trumpiau. Natūralu, kad pradžioje vaikas gali grįžti iš mokyklos pavargęs ar irzlus. Svarbu stebėti vaiko nuotaikas ir kalbėtis, išklausyti, padrąsinti.
  • Padėti vaikui lengviau adaptuotis mokykloje galima ir namų aplinkoje – laikytis vienodo dienos ritmo, turėti taisykles ir paaiškinti jų prasmę, skatinti savarankiškumą namuose, mokyti socialinių įgūdžių.
  • Bendradarbiavimas su mokytoju ir mokykla padeda tinkamai pastebėti, išspręsti bei išvengti kylančių sunkumų.

Sėkmingo adaptacinio periodo!

Šaltiniai:
Norkuvienė, Ž. ir Slušnienė, G. (2016). Tėvų nerimas išleidžiant vaikus į pirmą klasę. Socialinis ugdymas, (1), 83-95.
Mokymų ir psichologinio konsultavimo centras (n.d.). Patarimai pirmoko tėvams.