Tėvų švietimas

Kaip tėvai gali motyvuoti vaiką mokytis?

Labai dažnai tėvams tenka susidurti su vaikų nenoru mokytis, tingėjimu daryti namų darbus ar tiesiog pabėgimu iš pamokų. Kyla natūralūs klausimai: ką gali padaryti tėvai, kad jų vaikai atrastų mokymosi džiaugsmą?; kaip tėvai gali tinkamai paskatinti ruošti namų darbus? Tiesa ta, kad visiškai nemotyvuotų vaikų mokslui nėra, gali nebūti motyvacijos konkrečiam dalykui arba konkrečiu momentu. Žmogaus smegenys yra sukurtos tam, kad mokytųsi.

10 vaikų psichologės Gintarės Jurkevičienės rekomennadcijų, ką gali padaryti kiekvienas tėvas:

1. Tikėkite savo vaiku. „Nepakirpkite“ vaikui sparnų. Labai svarbus Jūsų teigiamas požiūris į mokslo naudingumą. Jei vaikui sakysite: ,,Aš baigiau tik 9 klases ir uždirbu daugiau už tuos, kurie mokykloje mokėsi dešimtukais“, „Fizikos tau niekuomet neprireiks“ arba ,,Aš nemokėjau tos matematikos ir tu nemokėsi“, taip pateisinsite vaiko tingėjimą ir padarysite jį neįgaliu mokymosi procese.

2. Vaiką girti mokymosi eigoje, o ne už konkretų rezultatą ar pažymį. Kai giriame tik konkretų pasiektą rezultatą, vaikas jaučiasi labai nusivylęs ir demotyvuotas, jei nepasiekia gero rezultato, todėl svarbu akcentuoti patį mokymosi procesą, o ne rezultatą,  pvz.: ,,Ar tau smagu skaityti šitą knygą?“, ,,Matau, kad tau gerai sekasi ieškoti atsakymų“, „Tau puikiai pavyko – tikriausiai labai stengeisi, spręsk toliau“.

3. Stiprinti vaiko savęs vertinimą moksluose. Savęs vertinimas yra stipriai susijęs su noru mokytis, t.y.: jei vaikas tiki, kad jis yra protingas ir gabus, tai jis ir norės mokytis, daryti namų darbus. Todėl svarbu nuolat pastiprinti vaiką, pvz.: „Aš tavimi tikiu, kad tu išspręsi šitą užduotį“, „Pažiūrėk jau pusę užduoties padarei, tikiu, kad pavyks ją pabaigti. Pamėgink dar kartą“, „Tikiu, tavimi, kad tu sugebėsi“.

4. Kontroliuokite savo kalbą. Jei tris kartus vaiką pavadinsite tinginiu arba kvailiu, tai ketvirtą kartą Jūsų vaikas ir elgsis kaip tinginys ar kvailys. Jis užsiprogramuos nesėkmei. Taigi, jei vaiką drąsinsime, kad „tu turi gabumų, tu gali, tu randi, tu sugebi…“, tikėtina, kad vaikas nebijos pradėti mokytis.

5. Mokymosi procesą susiekite su maloniais dalykais. Mes mėgstame daryti tuos dalykus, kurie mums sukelia teigiamas emocijas, todėl pasistenkite, kad namų darbų darymas vaikui asocijuotųsi su gerais jausmais, pvz.: per mokymosi pertraukėlę apdovanokite kvapnia arbata, juodu šokoladu ar sauja riešutų.

6. Skatinkite vaiką mokytis dėl savęs. Tikras noras mokytis turi gimti vaiko viduje, o ne būti sukurtas išorinių sąlygų. Bandykite pažadinti vaiko pažinimo džiaugsmą, pvz.: ,,Ar tau buvo smagu išspręsti šį uždavinį?, Oho kiek daug perskaitei, papasakok man!“.

7. Sudarykite raštišką kontraktą. Greitam rezultatui pasiekti naudingas kontrakto tarp tėvų ir vaiko sudarymas. Kontrakte vaikas surašo: 1) ką jis turi per konkretų laiką padaryti (geriausia pasirinkti 1 arba 2 savaites), 2) paskatinimas, kaip norėtų būti apdovanotas, jei laikysis savo susitarimo bei 3) kokia nuobauda laukia, jei jis neįvykdys susitarimo. Kontrakte turi būti keliami realūs reikalavimai, kad vaikas galėtų juos įgyvendinti, nes kontraktas turi būti skatinimo, o ne baudimo priemonė. Pinigai yra netinkama skatinimo priemonė. Geriau skatinkite kartu leidžiamu laiku, pvz.: ėjimu į kiną ar piceriją. Drausminkite papildomo darbo atlikimu.

8. Leiskite atrasti priežasties ir pasėkmės ryšį. Vaikai dažnai nesusieja tai, kiek laiko mokėsi ir kokį pažymį gavo, todėl yra svarbu akcentuoti, kad „Jei mokeisi pusvalandį tai gavai 6 balus, o jei mokeisi 2 valandas gavai 10 balų“. Toks mokymosi laiko ir gauto pažymio susiejimas leis vaikui pasijusti galinčiu kontroliuoti savo mokslo rezultatus.

9. Leiskite rinktis nuo ko pradėti. Vertimas ruošti namų darbus čia ir dabar prieš vaiko valią demotyvuos vaiką mokytis ir ilgam atstums nuo namų darbų darymo. Naudinga vaikui suteikti teisę nuspręsti nuo ko jis gali pradėti daryti namų darbus arba kokioje vietoje atliks juos, arba ką veiks pertraukėlių tarp namų darbų darymo metu. Kai žmogui suteikiame galimybę rinktis, žmogus tampa labiau motyvuotu tą darbą padaryti. Mes nesuteiksime vaikui pasirinkimo laisvės atlikti ar neatlikti namų darbų, bet mes suteiksime galimybę rinktis namų darbų darymo aplinkybes, pvz.: ,,Pirma paruoši matematiką ar lietuvių?; Nori mokytis prie atidaro lango ar uždaryto?; Per mokymosi pertraukėlę norėsi ramiai išgerti arbatos ar pavedžiosi šunį?“

10. Neužsipulkite vaiko klausimu ,,Kodėl?“. Šis dažnai mūsų naudojamas klausimas atrodo natūralus ir tinkamas visose situacijose, pvz.: ,,Kodėl gavai neigiamą pažymį?“, ,,Kodėl pabėgai iš pamokų?“. Tačiau pats tas klausimas ,,Kodėl?“  iškarto sukelia pyktį ir pasipriešinimą, todėl žodį ,,Kodėl?“ keiskite kitais žodžiais: ,,Kas atsitiko…?“, ,,Dėl kokių priežasčių…?“.

Tikėkite savo vaikais, drąsinkite juos ir mokymasis taps įdomia, mėgstama veikla!


Psichologo E. Šidlausko rekomenduojamų knygų sąrašas:

Tėvams

Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson „Kaip svarbu būti šalia: tėvų palaikymas, kuris formuoja vaiko asmenybę ir daro įtaką smegenų struktūrai“ (2020)
Elaine N. Aron „Itin jautrus vaikas. Kaip padėti mūsų vaikams gyvuoti, kai pasaulis juos stelbia“ (2017)
Ross W. Green „Nevaldomų vaikų nebūna: kai vaikas – it tiksinti bomba“(2017)
Dan Kindlon, Michael Thompson „Augant Kainui: kaip apsaugoti berniukų jausmų pasaulį“ (2016)
Susan Forward, Craig Buck „Toksiški tėvai“ (2014)
Rudolf Dreikurs, Vicki Soltz „Laimingi vaikai: iššūkis tėvams“ (2017)
Laura Markham „Ramūs tėvai, geri brolių ir seserų santykiai“ (2020)
Dr. Laura Markham „Ramūs tėvai, laimingi vaikai“ (2018)
Karyn Brand Purvis, David R. Cross, Wendy Lyons Sunshine „Ryšys su vaiku: kaip kurti pasitikėjimu grįstus santykius“ (2019)
Alice Miller „Gyvenimo keliai“
Alice Miller „Nereikalingas raktas“
Alice Miller  „Kūno maištas“
Alice Miller  „Gabaus vaiko drama ir tikrosios savasties paieška“

Knygelės vaikams

Paul Stallard „Teisingai mąstyk ir gerai jauskis : kognityvinės ir elgesio terapijos praktinių užduočių knyga vaikams ir paaugliams“
Claude Steiner „Šiltų Švelnukų pasaka“ (2013)
Dr. Dawn Huebner “Ką daryti, kai pyksti?” (2017)
Dr. Claire A. B. Freeland, dr. Jacqueline B. Toner “Ką daryti, kai bijai suklysti?” (2017)
Dr. Dawn Huebner “Ką daryti, kai jaudiniesi per stipriai” (2017)
Dr. Jacqueline B. Toner, dr. Claire A. B. Freeland „Ką daryti, kai pavydi. Vadovas vaikams, norintiems įveikti pavydą ir jausmą, kad tai neteisinga“ (2018)

Atnaujinta: 2024-03-06
  • Tvarkaraštis
  • Elektroninis dienynas
  • Registracija pokalbiui
  • Ugdymo aplinka
Pamokų laikas
6. 13.05 - 13.50
  • 1. 08.00 - 08.45
  • 2. 08.55 - 09.40
  • 3. 09.50 - 10.35
  • 4. 10.45 - 11.30
  • 5. 11.55 - 12.40
  • 6. 13.05 - 13.50
  • 7. 14.00 - 14.45
  • 8. 14.55 - 15.40
  • 9. 15.50 - 16.35
Iki pavasario (Velykų) liko
  • dien.
  • val.
  • min.
  • sek.